You are currently viewing Gotham Awards 2021: Complete List of Winners

Gotham Awards 2021: Complete List of Winners

Spread the love

The 31st Gotham Awards were announced on Monday, November 29 in New York. Netflix’s The Lost Daughter ran away with the evening, scoring the most amount of wins with prizes in best feature, breakthrough director for Maggie Gyllenhaal, outstanding lead performance for Olivia Colman and best screenplay. The streamer also enjoyed a win in best long form series, with Squid Game taking home the top prize. Meanwhile, Apple’s CODA nabbed wins in best supporting performance and breakthrough performer.

See the full list of winners and nominees below.

BEST FEATURE

The Green Knight (A24)
The Lost Daughter (Netflix) – WINNER
Passing (Netflix)
Pig (NEON)
Test Pattern (Kino Lorber)

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Ascension (MTV Documentary Films)
Faya Dayi (Janus Films)
Flee (NEON) – WINNER
President (Greenwich Entertainment)
Summer of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised) (Searchlight Pictures, Onyx Collective, Hulu)

BEST INTERNATIONAL FEATURE

Azor (MUBI)
Drive My Car (Sideshow and Janus Films) – WINNER
The Souvenir Part II (A24)
Titane (NEON)
What Do We See When We Look at the Sky? (MUBI)
The Worst Person in the World (NEON)

BINGHAM RAY BREAKTHROUGH DIRECTOR AWARD

Maggie Gyllenhaal for The Lost Daughter (Netflix) – WINNER
Edson Oda for Nine Days (Sony Pictures Classics)
Rebecca Hall for Passing (Netflix)
Emma Seligman for Shiva Baby (Utopia Distribution)
Shatara Michelle Ford for Test Pattern (Kino Lorber)

BEST SCREENPLAY

The Card Counter, Paul Schrader (Focus Features)
El Planeta, Amalia Ulman (Utopia Distribution)
The Green Knight, David Lowery (A24)
The Lost Daughter, Maggie Gyllenhaal (Netflix) – WINNER
Passing, Rebecca Hall (Netflix)
Red Rocket, Sean Baker & Chris Bergoch (A24)

OUTSTANDING LEAD PERFORMANCE

Olivia Colman in The Lost Daughter (Netflix) – WINNER (TIE)
Frankie Faison in The Killing of Kenneth Chamberlain (Gravitas Ventures) – WINNER (TIE)
Michael Greyeyes in Wild Indian (Vertical Entertainment)
Brittany S. Hall in Test Pattern (Kino Lorber)
Oscar Isaac in The Card Counter (Focus Features)
Taylour Paige in Zola (A24)
Joaquin Phoenix in C’mon C’mon (A24)
Simon Rex in Red Rocket (A24)
Lili Taylor in Paper Spiders (Entertainment Squad)
Tessa Thompson in Passing (Netflix)

OUTSTANDING SUPPORTING PERFORMANCE

Reed Birney in Mass (Bleecker Street)
Jessie Buckley in The Lost Daughter (Netflix)
Colman Domingo in Zola (A24)
Gaby Hoffmann in C’mon C’mon (A24)
Troy Kotsur in CODA (Apple) – WINNER
Marlee Matlin in CODA (Apple)
Ruth Negga in Passing (Netflix)

BREAKTHROUGH PERFORMER

Emilia Jones in CODA (Apple)  – WINNER
Natalie Morales in Language Lessons (Shout! Studios)
Rachel Sennott in Shiva Baby (Utopia Distribution)
Suzanna Son in Red Rocket (A24)
Amalia Ulman in El Planeta (Utopia Distribution)

OUTSTANDING PERFORMANCE IN A NEW SERIES

Jennifer Coolidge in The White Lotus (HBO Max/HBO)
Michael Greyeyes in Rutherford Falls (Peacock)
Ethan Hawke in The Good Lord Bird (Showtime) – WINNER (TIE)
Devery Jacobs in Reservation Dogs (FX)
Lee Jung-jae in Squid Game (Netflix)
Thuso Mbedu in The Underground Railroad (Amazon Studios) – WINNER (TIE)
Jean Smart in Hacks (HBO Max/HBO)
Omar Sy in Lupin (Netflix)
Anya Taylor-Joy in The Queen’s Gambit (Netflix)
Anjana Vasan in We Are Lady Parts (Peacock)

BREAKTHROUGH SERIES — LONG FORM

The Good Lord Bird (Showtime)
It’s A Sin (HBO Max)
Small Axe (Amazon Studios)
Squid Game (Netflix) – WINNER
The Underground Railroad (Amazon Studios)
The White Lotus (HBO Max/HBO)

BREAKTHROUGH SERIES — SHORT FORM

Blindspotting (STARZ)
Hacks (HBO Max/HBO)
Reservation Dogs (FX) – WINNER
Run the World (STARZ)
We Are Lady Parts (Peacock)

BREAKTHROUGH NONFICTION SERIES

City So Real (National Geographic)
Exterminate All the Brutes (HBO/HBO Max)
How to With John Wilson (HBO/HBO Max)
Philly D.A. (Topic, Independent Lens, PBS) – WINNER
Pride (FX)

JURY AWARD FOR ENSEMBLE PERFORMANCE

The Harder They Fall – WINNER

Leave a Reply